Yageo Group PE0805FRF7W0R047L
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 0.047ohm, 0.1083V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group PE0805FRF7W0R047L.
IHS
Datasheet14 pages2 years ago
Farnell
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-70.29%
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2018-10-18
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERJL06KF47MV
Res Thick Film 0805 0.047 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
0805 1/8WATT Lo-ohm Thick Film Current Sense Resistors .047 OHM 1/4W 1%
PanasonicERJ-L06KF50MV
Res Thick Film 0805 0.05 Ohm 1% 0.25W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Res Thick Film 0805 0.05 Ohm 1% 0.33W(1/3W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Res Thick Film 0805 0.047 Ohm 1% 0.33W(1/3W) 0ppm/C to 250ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 0805 0.047 Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±1200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group PE0805FRF7W0R047L provided by its distributors.
PE Series 0805 0.125 W 0.047 Ohm ±1% ±100 ppm/°C Automotive Current Sensor
47m¦¸ ¡À1% 250mW ¡À100ppm/¡æ 0805 2.03mm*1.27mm*600¦Ìm
RES, 0R047, 1%, 0.25W, METAL FILM, 0805;
PE0805FRF7W0R047L, YAGEO / YAGEO AMERICA
Res, 0R047, 1%, 0.25W, Metal Film, 0805; Resistance:0.047Ohm; Product Range:Pe_L Series; Resistor Case/Package:0805 [2012 Metric]; Power Rating:250Mw; Resistance Tolerance:± 1%; Resistor Technology:Metal Film; Product Length:2.01Mmrohs Compliant: Yes |Yageo PE0805FRF7W0R047L