Yageo Group MFR50SFTE52-2K49
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 2490ohm, 300V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group MFR50SFTE52-2K49.
JRH Electronics
Datasheet17 pages2 years ago
Inventory History
3 month trend:
-7.74%
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.90
Introduction Date2010-12-31
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
TE Connectivity / AMP1622210-1
Res Metal Film 2.4K Ohm 1% 1/4W ±100ppm/°C Conformal AXL Thru-Hole Ammo Pack
Yageo GroupMFR-25FBF52-2K7
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 2700ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Yageo GroupMFR-25FRF52-2K7
Yageo GroupMFR-25FRF52-2K4
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 2400ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.33W, 2430ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Yageo Group MFR50SFTE52-2K49 provided by its distributors.
2.49 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Metal Film
General Type Metal Film Resistor 2.49kOhm 1/2W 1% Axial Ammo Pack
Metal Film Resistors 2.49K OHM 1/2W 1%
2.49K¦¸ ¡À1% 500mW ¡À50ppm/¡æ 6.3mm