Yageo Group MFR-25FRF52-2K4
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 2400ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group MFR-25FRF52-2K4.
IHS
Datasheet16 pages4 years ago
Newark
Inventory History
3 month trend:
-3.10%
Introduction Date2010-12-31
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
TE Connectivity / AMP1622210-1
Res Metal Film 2.4K Ohm 1% 1/4W ±100ppm/°C Conformal AXL Thru-Hole Ammo Pack
Yageo GroupMFR-25FBF52-2K4
Yageo GroupMFR-25FBF52-2K2
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 2200ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Yageo GroupMFR-25FTE52-2K37
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 2370ohm, 250V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Yageo Group MFR-25FRF52-2K4 provided by its distributors.
General Type Metal Film Resistor 2.4kOhm 1/4W 1% Axial T/R
MFR Axial Through Hole Resistor ±1% ±100ppm/C 2.4kOhm 0.25W 1/4W
Res, 2K4, 0.25W, Axial, Metal Film; Resistance:2.4Kohm; Product Range:Mfr Series; Power Rating:250Mw; Resistance Tolerance:± 1%; Resistor Case/Package:Axial Leaded; Voltage Rating:250V; Resistor Technology:Metal Film Rohs Compliant: Yes |Yageo MFR-25FRF52-2K4