Yageo Group MF0207FTE52-47K
Fixed Resistor, Metal Film, 0.6W, 47000ohm, 350V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group MF0207FTE52-47K.
IHS
Datasheet12 pages4 years ago
Future Electronics
_legacy Avnet
SOS electronic
Inventory History
3 month trend:
-42.18%
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.90
Introduction Date2007-10-26
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
TE ConnectivityLR1F47K
47 kOhms ±1% 0.6W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Yageo GroupMF0207FRE52-47K
Yageo GroupMFR-25FTE52-47K
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 47000ohm, 250V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.4W, 47000ohm, 350V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 47000ohm, 200V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
TE ConnectivityLR1F51K
Through Hole Thin Film Resistor, LR Series, 51 kohm, 600 mW, - 1%, 350 V, Axial Leaded
Descriptions
Descriptions of Yageo Group MF0207FTE52-47K provided by its distributors.
Res, 47K, 1%, 0.6W, Axial, Metal Film Rohs Compliant: Yes |Yageo MF0207FTE52-47K
MF0 FIXED RESISTOR Axial Through Hole Resistor ±1% ±50ppm/C 47kOhm 0.6W
Metal Film Resistors 47kΩ 600mW ±50ppm/℃ ±1% Plugin,D2.4xL6.3mm Through Hole Resistors ROHS
MF0 Series 0.6 W 47 kO ±1% ±50 ppm/°C Axial Metal Film Resistor
Yageo MF0207FTE52-47K Metal film resistor 47 kΩ 1000 pcs
Res Metal Film 47K Ohm 1% 0.6W ±50ppm/C AXL Tape and Box
Resistor Dimensions body ø x L: 2.3 x 7.1 mm Dimensions, wire connections ø x L: 0.6 x 28 mm Temperature range: -55 ... 155 °C Housing type: Axial No. per ammo pack: 5000 Resistor type: Metal Film Resistor Width, band: 65 mm Power Rating: 600 mW Rated voltage: 350 V Resistance: 47 kOhm