Yageo Group MF0207FTE52-360K
Fixed Resistor, Metal Film, 0.6W, 360000ohm, 350V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group MF0207FTE52-360K.
IHS
Datasheet12 pages4 years ago
Future Electronics
_legacy Avnet
Inventory History
3 month trend:
-28.33%
Introduction Date2007-10-26
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
TE ConnectivityLR1F390K
Fixed Resistor, Thin Film, 0.6W, 390000ohm, 350V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
TE ConnectivityLR1F330K
LR Neohm FIXED RESISTOR Axial Through Hole Resistor ±1% ±50ppm/C 330kOhm 0.6W
Yageo GroupMFR-25FTE52-330K
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 330000ohm, 250V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.4W, 330000ohm, 350V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.4W, 390000ohm, 350V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 330000ohm, 200V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Yageo Group MF0207FTE52-360K provided by its distributors.
MF0 FIXED RESISTOR Axial through hole resistor ±1% ±50ppm/C 360kOhm 0.6W
MF0 Series 0.6 W 360 kOhm ±1% ±50 ppm/°C Axial Metal Film Resistor
Resistor 0207 0,6W 1% 360K Taped
360K¦¸ ¡À1% 600mW ¡À50ppm/¡æ 6.3mm
Manufacturer Aliases
  • YAGEO
  • Yageo Corporation
  • YAG
  • YAGEO CORP
  • YAGEO/PHYCOMP
  • YAGEO AMERICA
  • YAEGO
  • YAGE
  • YAGO
  • YGO
  • YAGEO AMERICA CORPORATION
  • YAGEO - FERROXCUBE
  • YAGEO XSEMI
  • YAGEO/PHY
  • YEAGO
  • YAGEO EUROPE
  • YAL
  • YAGEO (VA)
  • YAGEO AME
  • YAGEO USA HK
  • YAGEO VITROHM
  • Yageo Nexensos
  • VITROHM/YAGE
  • YAGEO USA (HK) LIMITED
  • YAGEO / KEMET ELECTRONICS
  • Yageo Corp.
Part Number Aliases
This part may be known by these alternate part numbers:
  • MF 0207 F T E 52- 360K