Yageo Group FMP100JR-52-1K
Ultra Miniature Style Metal Film Resistor 1kOhm 1W 5% Axial T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group FMP100JR-52-1K.
IHS
Datasheet16 pages2 years ago
Upverter
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+60.63%
CAD Models
Download Yageo Group FMP100JR-52-1K symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.90
Introduction Date2021-10-25
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Axial FIXED RESISTOR - FUSIBLE NFR25 0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm 0.333W 1/3W 1kOhm ±100ppm/C
Yageo GroupFMP200JR-52-1K
Fixed Resistor, Metal Film, 2W, 1000ohm, 500V, 5% +/-Tol, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Carbon Film, 0.25W, 1000ohm, 250V, 5% +/-Tol, -450ppm/Cel, Through Hole Mount
Yageo GroupCFR-25JB-52-1K
Res Carbon Film 1K Ohm 5% 0.25W(1/4W) -350ppm/C to 500ppm/C Conformal Coated AXL Bulk
TE ConnectivityFRN25J1K0
Fixed Resistor - Fusible, 0.25W, 1000ohm, 5% +/-Tol, 350ppm/Cel, Through Hole Mount
Yageo GroupCFR-50JB-52-1K
Res Carbon Film 1K Ohm 5% 0.5W(1/2W) -350ppm/C to 500ppm/C Conformal Coated AXL Bulk
Descriptions
Descriptions of Yageo Group FMP100JR-52-1K provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Film, 1W, 1000ohm, 350V, 5% +/-Tol, Through Hole Mount
Axial FIXED RESISTOR FMP 0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm 1kOhm 100ppm/C ±5%