Vishay NFR2500001001JR500
Axial Fixed Resistor - Fusible NFR25 0.098DIAX0.256L 2.50MMX6.50MM 0.333W 1/3W 1 Kohm ±100PPM/C
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay NFR2500001001JR500.
IHS
Datasheet10 pages9 years ago
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-0.87%
Supply Chain
Country of OriginSouth Korea
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2008-09-03
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 1000ohm, 200V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Yageo GroupFMP200JR-52-1K
Fixed Resistor, Metal Film, 2W, 1000ohm, 500V, 5% +/-Tol, Through Hole Mount
Axial FIXED RESISTOR - FUSIBLE NFR25H 0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm 0.5W 1/2W 1kOhm ±100ppm/C
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 1000ohm, 250V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Carbon Film, 0.25W, 1000ohm, 250V, 5% +/-Tol, -450ppm/Cel, Through Hole Mount
Yageo GroupCFR-25JB-52-1K
Res Carbon Film 1K Ohm 5% 0.25W(1/4W) -350ppm/C to 500ppm/C Conformal Coated AXL Bulk
Descriptions
Descriptions of Vishay NFR2500001001JR500 provided by its distributors.
NRF25 Series 1 KOhm ±5 % ±100 ppm/K Fusible Power Metal Film Leaded Resistor
NFR25 SERIES AXIAL METAL FILM RESISTOR 1KOHMS +/-5% 0.33W +/-100PPM/K
Res Metal Film 1K Ohm 5% 0.33W(1/3W) ±100ppm/C Conformal Coated AXL T/R