Yageo Group AT0805BRD07249RL
Fixed Resistor, Thin Film, 0.125W, 249ohm, 150V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group AT0805BRD07249RL.
Upverter
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Stock
16,392
Authorized Distributors
3
Resistance
249 Ω
249 Ω
249 Ω
Case/Package
0805
Tolerance
0.1 %
0.1 %
0.1 %
Power Rating
125 mW
125 mW
125 mW
Temperature Coefficient
25 ppm/°C
25 ppm/°C
25 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Related Parts
PanasonicERA6AEB2490V
Res Thin Film 0805 249 Ohm 0.1% 0.125W(1/8W) ±25ppm/C Pad SMD Automotive T/R
TE Connectivity / AMP5-1614891-2
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 249ohm, 100V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Yageo GroupRT0805BRD07249RL
200mW Thin Film Resistor ±25ppm/℃ ±0.1% 249Ω 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
RES 249 OHM 0.1% 1/8W 0805
Descriptions
Descriptions of Yageo Group AT0805BRD07249RL provided by its distributors.
AT 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±0.1% ±25ppm/C 249Ohm 0.125W 1/8W
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/8W 0805
249¦¸ ¡À0.1% 125mW ¡À25ppm/¡æ 0805 2mm*1.25mm*600¦Ìm