Yageo Group AF0603FR-0721KL
AF FIXED RESISTOR 0603 (1608Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 21kOhm 0.1W 1/10W
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group AF0603FR-0721KL.
Upverter
Future Electronics
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
35,440
Authorized Distributors
4
Resistance
21 kΩ
21 kΩ
21 kΩ
Case/Package
0603
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
100 mW
100 mW
100 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.1W, 21000ohm, 75V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 0603
Yageo GroupRC0603FR-0721KL
100mW Thick Film Resistors 75V ±100ppm/℃ ±1% 21kΩ 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupAC0603FR-0721KL
Res Thick Film 0603 21K Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 0603 21K Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ3EKF2102V
Resistor Thick Film 0603 21K Ohm 1% 1/10W 100ppm/C Molded SMD Paper T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group AF0603FR-0721KL provided by its distributors.
AF Series 0603 21 kOhm ±1 % 0.1 W ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 21000ohm, 75V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Thick Film Resistors - SMD 21kOhms 1/10W 0603 1% AEC-Q200
SMD Resistor 0603 21KΩ ±1% 1/10W ±100ppm/℃