Yageo Group AC2512JK-07680RL
1W Thick Film Resistors ±100ppm/℃ ±5% 680Ω 2512 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group AC2512JK-07680RL.
IHS
Datasheet12 pages2 years ago
Upverter
Farnell
ODG (Origin Data Global)
Inventory History
3 month trend:
+83.01%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
37,351
Authorized Distributors
6
Resistance
680 Ω
680 Ω
Case/Package
Tolerance
5 %
5 %
Power Rating
1 W
1 W
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2012-04-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupRC2512JK-07680RL
RC Series 2512 1 W 680 Ohm ±5% ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Yageo GroupRC2512JK-07620RL
Res, 620R, 5%, 1W, Thick Film, Smd Rohs Compliant: Yes |Yageo RC2512JK-07620RL
TE Connectivity5-1622820-7
Resistor, Thick Film, Res 680 Ohms, Pwr-Rtg 1 W, Tol 5%, SMT, 2512 | TE Connectivity 3520680RJT
TE Connectivity5-1622820-7
Res Thick Film 2512 680 Ohm 5% 1W ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group AC2512JK-07680RL provided by its distributors.
Res Thick Film 2512 680 Ohm 5% 1W ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 1W, 680ohm, 200V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 2512
2512 (6432Metric) FIXED RESISTOR AC 0.250Lx0.122W 6.35mmx3.10mm 1W 680Ohm 卤100ppm/C
Res, 680R, 5%, 1W, Thick Film, 2512; Resistance:680Ohm; Resistance Tolerance:± 5%; Power Rating:1W; Resistor Case/Package:2512 [6432 Metric]; Resistor Technology:Thick Film; Resistor Type:General Purpose; Product Range:Ac Series Rohs Compliant: Yes |Yageo AC2512JK-07680RL