Yageo Group AC2512FK-074K7L
1W Thick Film Resistors 200V ±100ppm/℃ ±1% 4.7kΩ 2512 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group AC2512FK-074K7L.
Farnell
Future Electronics
3 month trend:
-26.37%
Stock
49,155
Authorized Distributors
5
Resistance
4.7 kΩ
4.7 kΩ
4.7 kΩ
Case/Package
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
1 W
1 W
1 W
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Related Parts
Res Thick Film 2512 4.7K Ohm 1% 1W ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
PanasonicERJ-1TNF4701U
Res Thick Film 2512 4.7K Ohm 1% 1W ±100ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
PanasonicERJ-S1TF4701U
Res Thick Film 2512 4.7K Ohm 1% 1W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Embossed Carrier T/R
Res Thick Film 2512 4.64K Ohm 1% 1W ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 2512 5.11K Ohm 1% 1W ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Yageo GroupRC2512FK-075K1L
1W Thick Film Resistors ±100ppm/℃ ±1% 5.1kΩ 2512 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Descriptions
Descriptions of Yageo Group AC2512FK-074K7L provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 1W, 4700ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 2512
2512 (6432Metric) FIXED RESISTOR AC 0.250Lx0.122W 6.35mmx3.10mm 1W 4.7kOhm ±100ppm/C
Thick Film Resistors - SMD 4.7kOhms 1W 2512 1% AEC-Q200