Yageo Group AC2512FK-07390RL
1W Thick Film Resistors 200V ±100ppm/℃ ±1% 390Ω 2512 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group AC2512FK-07390RL.
Upverter
Farnell
Inventory History
3 month trend:
+48.16%
Authorized Distributors
6
Resistance
390 Ω
390 Ω
390 Ω
Case/Package
2512
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
1 W
1 W
1 W
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2012-04-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Yageo GroupRC2512FK-07390RL
1W Thick Film Resistors ±100ppm/℃ ±1% 390Ω 2512 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
PanasonicERJ-1TNF3900U
Res Thick Film 2512 390 Ohm 1% 1W ±100ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
TE Connectivity3521390RFT
Res Thick Film 2512 390 Ohm 1% 2W ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 1225 390 Ohm 1% 3W ±100ppm/C Wide Terminal SMD T/R Automotive AEC-Q200
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 1W, 402ohm, 500V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 2512
Res Thick Film 2512 365 Ohm 1% 1W ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group AC2512FK-07390RL provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 1W, 390ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 2512
2512 (6432Metric) FIXED RESISTOR AC 0.250Lx0.122W 6.35mmx3.10mm 1W 390Ohm ±100ppm/C
Thick Film Resistors - SMD 390Ohms 1W 2512 1% AEC-Q200
RES, 390R, 1%, 1W, THICK FILM, 2512 ROHS COMPLIANT: YES