Yageo Group AC2512FK-07100RL
Res Thick Film 2512 100 Ohm 1% 1W ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group AC2512FK-07100RL.
IHS
Datasheet12 pages2 years ago
Upverter
Farnell
Future Electronics
ODG (Origin Data Global)
Inventory History
3 month trend:
-36.26%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Resistance
100 Ω
100 Ω
100 Ω
Case/Package
2512
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
1 W
1 W
1 W
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2012-04-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Yageo GroupRC2512JK-07100RL
1W Thick Film Resistors 200V ±100ppm/℃ ±5% 100Ω 2512 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRC2512FK-07100RL
Res Thick Film 2512 100 Ohm 1% 1W ±100ppm/C Pad SMD T/R
PanasonicERJ-1TNF1000U
Res Thick Film 2512 100 Ohm 1% 1W ±100ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
1W Thick Film Resistors ±100ppm/℃ ±1% 100Ω 2512 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 1W, 100ohm, 500V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 2512
Res Thick Film 2512 100 Ohm 1% 1W ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Descriptions
Descriptions of Yageo Group AC2512FK-07100RL provided by its distributors.
1W Thick Film Resistors 200V ±100ppm/℃ ±1% 100Ω 2512 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 1W, 100ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 2512
AC Series 2512 100 Ohm ±1 % 1 W ±100 ppm/°C Thick Film Chip Resistor
2512 (6432Metric) FIXED RESISTOR AC 0.250Lx0.122W 6.35mmx3.10mm 1W 100Ohm ±100ppm/C
Thick Film Resistors - SMD 100 Ohms 1 W 2512 1% AEC-Q200
Res, 100R, 1%, 1W, Thick Film, 2512; Resistance:100Ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:1W; Resistor Case/Package:2512 [6432 Metric]; Resistor Technology:Thick Film; Resistor Type:General Purpose; Product Range:Ac Series Rohs Compliant: Yes |Yageo AC2512FK-07100RL