Yageo Group AC1210FR-07270RL
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.5W, 270ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1210
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group AC1210FR-07270RL.
IHS
Datasheet12 pages2 years ago
Upverter
Newark
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-73.60%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
5
Resistance
270 Ω
270 Ω
270 Ω
Case/Package
1210
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
500 mW
500 mW
500 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Res Thick Film 1210 270 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRC1210FR-07270RL
Res Thick Film 1210 270 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
PanasonicERJ-14NF2700U
Res Thick Film 1210 270 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±100ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
PanasonicERJ-P14F2700U
Res Thick Film 1210 270 Ohm 1% 0.5W ±100ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
PanasonicERJ-U14F2700U
Res Thick Film 1210 270 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±100ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD Automotive T/R
Res High Voltage Thick Film 1210 270 Ohm 1% 1/3W ±100ppm/°C Molded Emboss T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group AC1210FR-07270RL provided by its distributors.
AC FIXED RESISTOR 1210 (3225Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 270Ohm 0.5W 1/2W
270¦¸ ¡À1% 500mW ¡À100ppm/¡æ 1210 3.1mm*2.6mm*600¦Ìm
AC1210FR-07270RL, YAGEO / YAGEO AMERICA
Res, 270R, 1%, 0.5W, Thick Film, 1210; Resistance:270Ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:500Mw; Resistor Case/Package:1210 [3225 Metric]; Resistor Technology:Thick Film; Resistor Type:General Purpose; Voltage Rating:200V Rohs Compliant: Yes |Yageo AC1210FR-07270RL