Yageo Group AC1206FR-071K78L
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.25W, 1780ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1206
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group AC1206FR-071K78L.
IHS
Datasheet12 pages2 years ago
Upverter
Farnell
Inventory History
3 month trend:
+3.46%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Resistance
1.78 kΩ
1.78 kΩ
1.78 kΩ
Case/Package
1206
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
250 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Yageo GroupRC1206FR-071K78L
Res Thick Film 1206 1.78K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Res Thick Film 1206 1.78K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRC1206FR-071K8L
Res Thick Film 1206 1.8K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Yageo GroupRC1206FR-071K65L
1.65 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Moisture Resistant Thick Film
TE ConnectivityCRG1206F1K8
Res Thick Film 1206 1.8K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group AC1206FR-071K78L provided by its distributors.
AC FIXED RESISTOR 1206 (3216Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 1.78kOhm 0.25W 1/4W
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/4W 1206
Thick Film Resistors - SMD 1.78kOhms 1/4W 1206 1% AEC-Q200
SMD Resistor 1206 1.78KΩ ±1% 250mW ±100ppm/℃
Res, 1K78, 1%, 0.25W, Thick Film, 1206; Resistance:1.78Kohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:250Mw; Resistor Case/Package:1206 [3216 Metric]; Resistor Technology:Thick Film; Resistor Type:General Purpose Rohs Compliant: Yes |Yageo AC1206FR-071K78L