Yageo Group AC0805FR-071K2L
Res Thick Film 0805 1.2K Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group AC0805FR-071K2L.
Official Datasheet10 years ago
Inventory History
3 month trend:
-20.40%
SymbolFootprint
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
Resistance
1.2 kΩ
1.2 kΩ
1.2 kΩ
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
125 mW
125 mW
125 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Related Parts
Yageo GroupRC0805FR-071K2L
Res Thick Film 0805 1.2K Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Res Thick Film 0805 1.2K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Yageo GroupRC0805FR-131K2L
Yageo GroupRC0805FR-101K2L
TE ConnectivityCRG0805F1K2
Fixed Resistor, Thick Film, 0.125W, 1200ohm, 150V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0805
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/8W 0805 / Standard Thick Film Chip Resistors
Descriptions
Descriptions of Yageo Group AC0805FR-071K2L provided by its distributors.
125mW Thick Film Resistors 150V ±100ppm/℃ ±1% 1.2kΩ 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 1200ohm, 150V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0805
AC FIXED RESISTOR 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 1.2kOhm 0.125W 1/8W
AC Series 0805 1.2 kOhm ±1% 0.125 W ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
RES, 1K2, 1%, 0.125W, THICK FILM, 0805 ROHS COMPLIANT: YES