Yageo Group AC0603FR-07200RL
Res Thick Film 0603 200 Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group AC0603FR-07200RL.
Upverter
Newark
Future Electronics
ODG (Origin Data Global)
Inventory History
3 month trend:
-21.26%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Resistance
200 Ω
200 Ω
200 Ω
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
100 mW
100 mW
100 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Related Parts
Yageo GroupRC0603FR-07200RL
100mW Thick Film Resistors 75V ±100ppm/℃ ±1% 200Ω 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
TE Connectivity1622880-1
Res Thick Film 0603 200 Ohm 1% 1/10W ±100ppm/C Molded SMD
Res Thick Film 0603 200 Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
TE Connectivity1622880-1
SMD Chip Resistor, 200 Ohm, ± 1%, 100 mW, 0603 [1608 Metric], Thick Film, General Purpose
Yageo GroupRC0603FR-13200RL
Res Thick Film 0603 200 Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group AC0603FR-07200RL provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.1W, 200ohm, 75V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 0603
AC Series 0603 200 Ohm ±1% 0.1 W ±100 ppm/°C Thick Film Chip Resistor
AC FIXED RESISTOR 0603 (1608Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 200Ohm 0.1W 1/10W