Yageo Group AC0603FR-07121RL
Res Thick Film 0603 121 Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group AC0603FR-07121RL.
IHS
Datasheet12 pages2 years ago
Upverter
Farnell
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+3.22%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Resistance
121 Ω
121 Ω
121 Ω
Case/Package
0603
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
100 mW
100 mW
100 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2012-04-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Yageo GroupRC0603FR-07121RL
Res Thick Film 0603 121 Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Res Thick Film 0603 121 Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRC0603FR-10121RL
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.1W, 121ohm, 75V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.1W, 121ohm, 75V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 0603
100Mw Thick Film Resistors 100Ppm/ 1% 120 0603 Chip Resistor Surface Mount Rohs
Res Thick Film 0603 133 Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Descriptions
Descriptions of Yageo Group AC0603FR-07121RL provided by its distributors.
100mW Thick Film Resistors 75V ±100ppm/℃ ±1% 121Ω 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
AC Series 0603 121 Ohm ±1% 0.1 W ±100 ppm/°C Thick Film Chip Resistor
AC FIXED RESISTOR 0603 (1608Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 121Ohm 0.1W 1/10W