Yageo Group AC0402FR-079K76L
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.0625W, 9760ohm, 50V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 0402
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group AC0402FR-079K76L.
IHS
Datasheet12 pages2 years ago
Upverter
Farnell
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-2.87%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Resistance
9.76 kΩ
9.76 kΩ
9.76 kΩ
Case/Package
0402
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
62.5 mW
63 mW
63 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Yageo GroupRC0402FR-079K76L
Res Thick Film 0402 9.76K Ohm 1% 0.063W(1/16W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Res Thick Film 0402 9.76K Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
MCR FIXED RESISTOR 0402 (1005Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 9.76kOhm 0.063W 1/16W
PanasonicERJ-2RKF9761X
Res Thick Film 0402 9.76K Ohm 1% 1/10W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Yageo GroupRC0402FR-0710KL
Res Thick Film 0402 10K Ohm 1% 0.063W(1/16W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
TE ConnectivityCRG0402F10K
Res Thick Film 0402 10K Ohm 1% 0.063W(1/16W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group AC0402FR-079K76L provided by its distributors.
AC FIXED RESISTOR 0402 (1005Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 9.76kOhm 0.063W 1/16W
RES SMD 9.76K OHM 1% 1/16W 0402
RES, 9K76, 1%, 0.063W, THICK FILM, 0402;
Res, 9K76, 1%, 0.063W, Thick Film, 0402; Resistance:9.76Kohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:63Mw; Resistor Case/Package:0402 [1005 Metric]; Resistor Technology:Thick Film; Resistor Type:General Purpose; Voltage Rating:50Vrohs Compliant: Yes |Yageo AC0402FR-079K76L