Yageo Group AC0402FR-07590RL
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.0625W, 590ohm, 50V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 0402
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group AC0402FR-07590RL.
IHS
Datasheet12 pages2 years ago
Upverter
Newark
ODG (Origin Data Global)
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-10.75%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Resistance
590 Ω
590 Ω
590 Ω
Case/Package
0402
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
62.5 mW
63 mW
63 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2012-04-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Yageo GroupRC0402FR-07590RL
RES 590 OHM 1% 1/16W 0402 / 590 Ohms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Res Thick Film 0402 590 Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-2RKF5900X
Res Thick Film 0402 590 Ohm 1% 1/10W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Yageo GroupRC0402FR-07620RL
Thick Film Resistors – SMD; YAGEO; RC0402FR-07620RL; 620 Ohm; 0402; 1 %; Thick Film
Res Thick Film 0402 560 Ohm 1% 0.063W(1/16W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
TE ConnectivityCRG0402F560R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group AC0402FR-07590RL provided by its distributors.
Res, 590R, 1%, 0.063W, Thick Film, 0402 Rohs Compliant: Yes |Yageo AC0402FR-07590RL
AC FIXED RESISTOR 0402 (1005Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 590Ohm 0.063W 1/16W
Thick Film Resistors - SMD 590 Ohms 62.5 mW 0402 1% AEC-Q200