AMD XC18V01SOG20C
IC PROM SERIAL CONFIG 1M 20-SOIC / PROM Parallel/Serial 1M-bit 2.5V/3.3V 20-Pin SOIC
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for AMD XC18V01SOG20C.
IHS
Datasheet25 pages27 years ago
Augswan
iiiC
DigiKey
CAD Models
Download AMD XC18V01SOG20C symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.32.00.51
Introduction Date1997-09-16
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2022-07-31
LTD Date2023-01-31
Related Parts
CY14B101 Series 1 Mb (128 K x 8) 3.6 V Surface Mount nvSRAM - SOIC-16
CY14V101Q3 Series 1 Mbit (128 K × 8) 30 MHz Serial SPI nvSRAM - SOIC-16
CY14B101PA Series 1 Mb (128 K x 8) 3.6 V Surface Mount nvSRAM - SOIC-16
EEPROM, FPGA CONFIG SERIAL, 256K 24SOIC | Microchip Technology Inc. AT17LV256-10SU
FPGA CONFIG SERIAL EEPROM, 2M, 3.3V - 10 MHZ, 20 SOIC, IND TEMP, GREEN
EEPROM, FPGA CONFIG SERIAL, 128K 20SOIC | Microchip Technology Inc. AT17LV128-10SI
Descriptions
Descriptions of AMD XC18V01SOG20C provided by its distributors.
Configuration Memory, 128KX8, 15ns, Parallel/serial, CMOS, PQFP44
XC18V01 Matte Tin (Sn) EAR99 Tube ics fpga configuration 7.5184mm 0.01A 1Mb 15ns