Xilinx XC18V01PCG20C
Configuration Memory, 128KX8, 15ns, Parallel/serial, CMOS, PDSO20
Obsolete
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Xilinx XC18V01PCG20C.
IHS
Datasheet25 pages27 years ago
Augswan
iiiC
DigiKey
CAD Models
Download Xilinx XC18V01PCG20C symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.32.00.51
Introduction Date1997-09-16
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 11 months ago)
LTB Date2022-07-31
LTD Date2023-01-31
Related Parts
AT17LV010 FPGA Series 5.5 V 1 Mb 15 MHz Configuration EEPROM Memory - PLCC-20
FPGA Configuration EEPROM Memory 3.3V and 5V System Support EEPROM, 1MX1, Serial, CMOS, PQCC20
Field Programmable Gate Arrays - FPGAs CONFIG SERIAL EEPROM 1M, 3.3V - 10MHZ
Texas InstrumentsSN74ALS232BFN
74ALS232 Width Tube 8542.32.00.71 fifo memory 40MHz 125mA 1.27mm 25ns
Descriptions
Descriptions of Xilinx XC18V01PCG20C provided by its distributors.
XC18V01 Matte Tin (Sn) EAR99 Tube ics fpga configuration 8.9662mm 0.01A 1Mb 15ns
PROM Parallel/Serial 1M-bit 3.3V 20-Pin PLCC