Winbond W25Q32JVSSIQ TR
NOR Flash Serial (SPI, Dual SPI, Quad SPI) 3V/3.3V 32M-bit 4M x 8 6ns 8-Pin SOIC T/R
Datasheet
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Winbond W25Q32JVSSIQ TR.
ODG (Origin Data Global)
Datasheet80 pages8 years ago
Inventory History
3 month trend:
Restocked
CAD Models
Download Winbond W25Q32JVSSIQ TR symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
Footprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
1
Case/Package
SOIC
SOP
SOP
Number of Pins
8
Density
256 Mb
256 Mb
Access Time
6 ns
6 ns
Frequency
104 MHz
133 MHz
133 MHz
Interface
SPI, Serial
Serial
Serial
Min Supply Voltage
2.7 V
2.7 V
Max Supply Voltage
3.6 V
3.6 V
Related Parts
NOR Flash Serial-SPI 3.3V 2Mbit 2M x 1bit 8ns 8-Pin SOIC T/R
NOR Flash Serial (SPI, Dual SPI, Quad SPI) 2.5V/3V/3.3V 4M-bit 512K x 8 8ns 8-Pin SOIC N T/R
EAR99 Surface Mount Tape & Reel (TR) FLASH - NOR ic memory 104MHz 800mus 3.9mm 1Mb 128K x 8
IC FLASH 32MBIT SPI/QUAD 8SOIC / FLASH - NOR Memory IC 32Mb (4M x 8) SPI - Quad I/O 108 MHz 8-SOIC
IC FLASH 16MBIT SPI/QUAD 8SOIC / FLASH - NOR Memory IC 16Mbit SPI - Quad I/O 108 MHz 8-SOIC
NOR Flash Serial-SPI 3V/3.3V 64M-bit 8M x 8 8.5ns 16-Pin SOIC W Tray
Descriptions
Descriptions of Winbond W25Q32JVSSIQ TR provided by its distributors.