Welwyn WP2S-120RJA25
Fixed Resistor, Wire Wound, 2W, 120ohm, 50V, 5% +/-Tol, 200ppm/Cel, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Welwyn WP2S-120RJA25.
IHS
Datasheet4 pages5 years ago
Newark
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Mexico
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.80
Introduction Date2006-07-13
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Film, 2W, 120ohm, 500V, 5% +/-Tol, 250ppm/Cel, Through Hole Mount
TE Connectivity1625890-8
Fixed Resistor, Metal Oxide Film, 2W, 120ohm, 350V, 5% +/-Tol, 350ppm/Cel, Through Hole Mount
PanasonicERG-2SJ121V
Fixed Resistor, Metal Film, 2W, 110ohm, 500V, 5% +/-Tol, 250ppm/Cel, Through Hole Mount
PanasonicERG2SJ131A
Res Metal Oxide Film 130 Ohm 5% 2W ±350ppm/C Conformal Coated AXL Automotive
Descriptions
Descriptions of Welwyn WP2S-120RJA25 provided by its distributors.
RESISTOR, 120R 2 WATT 5%
RES, 120R, 5%, 2W, AXIAL, WIREWOUND; Resistance: 120ohm; Product Range: WP-S Series; Power Rating: 2W; Resistance Tolerance: ± 5%; Resistor Case Style: Axial Leaded; Voltage Rating: 50V; Resistor Element Material: Wirewound; Te