Vishay WSL0805R0500DEA18
Resistors, Current Sense, Pwr Rtg 0.25W, 0.05 Ohm, 0.5% Tol, Pbfree, Tape/reel, Hipwr
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL0805R0500DEA18.
Introduction Date2007-04-19
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Res Metal Strip 0805 0.05 Ohm 1% 1/2W ±75ppm/°C Molded SMD SMD Punched Paper T/R
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.05ohm, 0.1581V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
PanasonicERJ-L06KF50MV
Res Thick Film 0805 0.05 Ohm 1% 0.25W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ-6BWFR050V
Res Current Sense Thick Film 0805 0.05 Ohm 1% 1/2W 0ppm/°C to 200ppm/°C Molded T/R
PanasonicERJ-L06KJ50MV
Res Thick Film 0805 0.05 Ohm 5% 0.25W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Res Thick Film 0805 0.05 Ohm 1% 0.33W(1/3W) 0ppm/C to 150ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL0805R0500DEA18 provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.25W, 0.05ohm, 0.1118V, 0.5% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
RES 0.05 OHM 0.5% 1/4W 0805
50m¦¸ ¡À0.5% 250mW ¡À75ppm/¡æ 0805 2.03mm*1.27mm*580¦Ìm