Vishay WSK2512R0250DTA
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.025ohm, 0.1581V, 0.5% +/-Tol, 95ppm/Cel, Surface Mount, 2512
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSK2512R0250DTA.
IHS
Datasheet4 pages7 years ago
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-3.35%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
5,924
Authorized Distributors
3
Resistance
25 mΩ
25 mΩ
Case/Package
2512
Tolerance
0.5 %
0.5 %
Power Rating
1 W
1 W
Composition
Metal Strip
Metal Strip
Temperature Coefficient
95 ppm/°C
95 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Metal Strip 2512 0.025 Ohm 1% 1W ±75ppm/°C Molded SMD SMD Embossed Plastic T/R
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.025ohm, 0.1581V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2512
Res Thick Film 2512 0.025 Ohm 1% 1W ±1200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
KOA SpeerSL1TTE25L0F
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.025ohm, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 2512
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 1W, 0.025ohm, 1% +/-Tol, -250,250ppm/Cel, 2512
Descriptions
Descriptions of Vishay WSK2512R0250DTA provided by its distributors.
WSK Series 2512 1 W 0.025Ohm ±0.5 % ±35 ppm/°C Power Metal Strip® Resistor
WSK-2512 .025 .5% R86