Vishay VR37000001805JR500
Axial Fixed Resistor VR37 0.157DIAX0.354L 4.00MMX9.00MM 0.5W 1/2W 18MOHM ±200PPM/C
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay VR37000001805JR500.
IHS
Datasheet10 pages2 years ago
Arrow.cn
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-29.92%
CAD Models
Download Vishay VR37000001805JR500 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
51,796
Authorized Distributors
5
Resistance
18 MΩ
18 MΩ
Mount
Through Hole
Case/Package
Axial
Conformal
Tolerance
5 %
5 %
Power Rating
500 mW
500 mW
Composition
Metal Film
Temperature Coefficient
200 ppm/°C
200 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Stackpole ElectronicsCF18JT18M0
CF FIXED RESISTOR Axial Through Hole Resistor ±5% 0/ -1500ppm/C 18MOhm 0.125W 1/8W
Descriptions
Descriptions of Vishay VR37000001805JR500 provided by its distributors.
VR37 Series 0.5 W 18 MOhm ±5% ±200 ppm/K High Ohmic/Voltage Leaded Resistor
Res Metal Glaze 18M Ohm 5% 0.5W(1/2W) ±200ppm/C Conformal Coated AXL Automotive AEC-Q200 T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.5W, 1.8e+07ohm, 3500V, 5% +/-Tol, 200ppm/Cel, Through Hole Mount
18M¦¸ ¡À5% 500mW ¡À200ppm/¡æ 9mm