Vishay VR37000001805JA100
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.5W, 1.8e+07ohm, 3500V, 5% +/-Tol, 200ppm/Cel, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay VR37000001805JA100.
IHS
Datasheet10 pages2 years ago
Future Electronics
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
10,809
Authorized Distributors
3
Resistance
18 MΩ
18 MΩ
Mount
Through Hole
Case/Package
Conformal
Axial
Tolerance
5 %
5 %
Power Rating
500 mW
500 mW
Composition
Metal Film
Temperature Coefficient
200 ppm/°C
200 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginIndia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.90
Introduction Date2006-08-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Stackpole ElectronicsCF18JT18M0
CF FIXED RESISTOR Axial Through Hole Resistor ±5% 0/ -1500ppm/C 18MOhm 0.125W 1/8W
Descriptions
Descriptions of Vishay VR37000001805JA100 provided by its distributors.
VR37 Series 0.5 W 18 MOhm ±5 % ±200 ppm/K High Ohmic/Voltage Leaded Resistor
VR37 5% A1 18M