Vishay VJ0805Y473JXBMT
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 100V, 5% +Tol, 5% -Tol, X7R, 15% TC, 0.047uF, Surface Mount, 0805
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay VJ0805Y473JXBMT.
IHS
Datasheet15 pages4 years ago
Arrow Electronics
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
145
Authorized Distributors
2
Capacitance
47 nF
47 nF
Dielectric
X7R
X7R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
0805
Voltage Rating (DC)
100 V
100 V
Tolerance
5 %
5 %
Height
1.45 mm
1.52 mm
Supply Chain
Country of OriginIsrael
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date1999-11-09
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay VJ0805Y473JXBMT provided by its distributors.
Cap Ceramic 0.047uF 100V X7R 5% SMD 0805 150°C Plastic T/R
CAP CER 0.047UF 100V X7R 0805