Vishay VJ0603V105MXQCW1BC
Multilayer Ceramic Capacitor, 1 uF, 10 V, ± 20%, Y5V, 0603 [1608 Metric]
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay VJ0603V105MXQCW1BC.
IHS
Datasheet15 pages4 years ago
Datasheet2 pages20 years ago
Newark
Garrett
CAD Models
Download Vishay VJ0603V105MXQCW1BC symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2003-09-23
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 1 month ago)
LTB Date2023-01-01
LTD Date2023-06-30
Related Parts
10V 1uF Y5V ±20% 0603 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
16V 1uF Y5V ±20% 0603 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Yageo GroupC0603C105Z8VACTU
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 1 uF, 10 V, 0603 [1608 Metric], -20%, +80%, Y5V, C Series
KYOCERA AVX0603ZG105ZAT2A
10V 1uF Y5V -20%~+80% 0603 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Surface Mount Ceramic Multilayer Capacitor 1uF -20% to 80% Y5V 10V 0603 Paper T/R
Multilayer Ceramic Capacitor, GRM Series, 1 - F, +80%, -20%, Y5V, 10 V, 0603 [1608 Metric]
Descriptions
Descriptions of Vishay VJ0603V105MXQCW1BC provided by its distributors.
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 10V, 20% +Tol, 20% -Tol, Y5V, -80/+30% TC, 1uF, Surface Mount, 0603
CAPACITOR CERAMIC, 1UF, 10V, Y5V, 20%, 0603, FULL REEL
Cap Ceramic 1uF 10V Y5V 20% Pad SMD 0603 85C T/R