Vishay TR3C475K025C0525
Cap Tant Solid 4.7uF 25V C CASE 10% (6 X 3.2 X 2.5mm) SMD 6032-28 0.525 Ohm 125C T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay TR3C475K025C0525.
IHS
Datasheet30 pages2 years ago
Future Electronics
Arrow Electronics
Inventory History
3 month trend:
-0.25%
CAD Models
Download Vishay TR3C475K025C0525 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Stock
2,850
Authorized Distributors
6
Capacitance
4.7 µF
4.7 µF
4.7 µF
Case/Package
2312
Voltage Rating (DC)
25 V
25 V
25 V
Tolerance
10 %
10 %
10 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
525 mΩ
2 Ω
2 Ω
Leakage Current
1.2 µA
1.2 µA
Dissipation Factor
6 %
6 %
6 %
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.21.00.50
Introduction Date2005-09-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
Yageo GroupT494C475K025AT
Cap Tant Solid 4.7uF 25V C CASE 10% (6 X 3.2 X 2.5mm) Inward L SMD 6032-28 0.6 Ohm 125C T/R
Yageo GroupT494C475K025AH
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 25V, 10% +Tol, 10% -Tol, 4.7uF, Surface Mount, 2312
Yageo GroupT491C475K025AT
4.7UF SOLID MNO2 TANTALUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 25 V DC +/-10%, T491 SERIES
Cap Tant Solid 4.7uF 25V C CASE 10% (6 X 3.2 X 2.5mm) SMD 6032-28 2 Ohm 125°C T/R
KYOCERA AVXTAJC475K025RNJ
Cap Tant Solid 4.7uF 25V C CASE 10% (6 X 3.2 X 2.6mm) Inward L SMD 6032-28 2.4 Ohm 125C T/R
Surface Mount Tantalum Capacitor, 4.7 uF, 25 V, ± 10%, -55 °C, 125 °C, 2312 [6032-28 Metric]
Descriptions
Descriptions of Vishay TR3C475K025C0525 provided by its distributors.
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 25V, 10% +Tol, 10% -Tol, 4.7uF, Surface Mount, 2413
TR3 Series 4.7uF ±10% 25 V Surface Mount Molded Low ESR Tantalum Capacitor
CAP, 4.7UF, 25V, TANT, CASE C; Capacitance:4.7µF; Voltage(DC):25V; Capacitor Case / Package:2312 ^6032 Metric]; Capacitance Tolerance:± 10%; ESR:0.525ohm; Manufacturer Size Code:C; Failure Rate:-; Ripple Current:460mA 86