Vishay SQM47N10-24L-GE3
SQM47N10-24L-GE3 N-channel Mosfet Transistor, 47 A, 100 V, 2+TAB-PIN TO-263
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay SQM47N10-24L-GE3.
Newark
Datasheet11 pages10 years ago
Datasheet9 pages11 years ago
Farnell
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
Restocked
CAD Models
Download Vishay SQM47N10-24L-GE3 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2009-09-25
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2024-12-20
LTD Date2025-06-20
Related Parts
InfineonAUIRF3710ZS
Automotive Q101 100V Single N-Channel HEXFET Power MOSFET in a D2-Pak Package, D2PAK-3, RoHS
Single N-Channel 100V 13.9 mOhm 58 nC HEXFET® Power Mosfet - D2PAK
Trans MOSFET N-CH 100V 40A Automotive 3-Pin(2+Tab) Reverse DPAK T/R
Trans MOSFET N-CH 100V 59A Automotive 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
Trans MOSFET N-CH 100V 40A Automotive 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
Trans MOSFET N-CH 100V 9A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay SQM47N10-24L-GE3 provided by its distributors.
AUTOMOTIVE N-CHANNEL 100 V (D-S) 175 DEGREE CELSIUS MOSFET Power Field-Effect Transistor, 47A I(D), 100V, 0.024ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-263AB
MOSFET,N CH,W DIODE,100V,47A,TO-263; Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:47A; Drain Source Voltage Vds:100V; On Resistance Rds(on):0.017ohm; Rds(on) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs Typ:2V; Power Dissipation Pd:136W; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Max:175°C; Transistor Case Style:TO-263; No. of Pins:3; Operating Temperature Range:-55°C to +175°C; Voltage Vgs Max:20V