Vishay SFR2500005608JA500
Fixed Resistor, Metal Film, 0.4W, 5.6ohm, 250V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
AvnetSFR2500005608JA50005K
3d
UnikeyICSFR2500005608JA50045050
13h
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay SFR2500005608JA500.
IHS
Datasheet10 pages2 years ago
3 month trend:
-70.97%
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 year ago)
Related Parts
TE ConnectivityLR1F5R6
Fixed Resistor, Thin Film, 0.6W, 5.6ohm, 350V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
TE ConnectivityLR1F5R1
Through Hole Thin Film Resistor, Lr Series, 5.1 Ohm, 600 Mw, - 1%, 350 V, Axial Leaded
MRS25 FIXED RESISTOR Axial Through Hole Resistor ±1% ±50ppm/C 5.9Ohm 0.6W
MRS25 FIXED RESISTOR Axial Through Hole Resistor ±1% ±50ppm/C 5.11Ohm 0.6W
Fixed Resistor, Thin Film, 0.6W, 5.62ohm, 350V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
TE ConnectivityLR1F5R1
Descriptions
Descriptions of Vishay SFR2500005608JA500 provided by its distributors.
Res Metal Film 5.6 Ohm 5% 2/5W ±250ppm/°C Conformal AXL Thru-Hole Ammo Pack
Avnet Japan
5.6¦¸ ¡À5% 400mW ¡À250ppm/¡æ 7.5mm
RESISTOR, 0.4W 5% 5R6; Resistance:5.6ohm; Resistance Tolerance:± 5%; Power Rating:400mW; Voltage Rating:250V; Series:SFR25; Temperature Coefficient:± 250ppm/°C; Resistor Element Material:Metal Film; No. of Pins:2; Body Diameter:2.5mm; External Length / Height:7mm; Full Power Rating Temperature:70°C; Lead Diameter:0.6mm; Lead Length:26mm; Operating Temperature Max:155°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +155°C; Package / Case:Axial; Temperature Coeff. +:250ppm/°C; Temperature Coeff. -:250ppm/°C; Tolerance +:5%; Tolerance -:5%; Voltage Rating VDC:250V