Vishay MRS25000C5628FCT00
Fixed Resistor, Thin Film, 0.6W, 5.62ohm, 350V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay MRS25000C5628FCT00.
3 month trend:
-8.93%
Introduction Date2007-10-25
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 9 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Film, 0.4W, 5.6ohm, 350V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
TE ConnectivityLR1F5R1
Through Hole Thin Film Resistor, Lr Series, 5.1 Ohm, 600 Mw, - 1%, 350 V, Axial Leaded
TE ConnectivityLR1F5R6
Fixed Resistor, Thin Film, 0.6W, 5.6ohm, 350V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
TE ConnectivityLR1F5R1
Fixed Resistor, Metal Film, 0.4W, 5.6ohm, 250V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay MRS25000C5628FCT00 provided by its distributors.
Res Thin Film 5.62 Ohm 1% 3/5W ±50ppm/°C Conformal AXL Thru-Hole Ammo Pack
Avnet Japan
5.62¦¸ ¡À1% 600mW ¡À50ppm/¡æ 6.5mm*2.5mm
Professional Thin Film Leaded Resistors
RESISTOR, MRS25 1% 5R62; Resistance:5.62ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:600mW; Voltage Rating:350V; Series:MRS25; Temperature Coefficient:± 50ppm/°C; Resistor Element Material:Metal Film; No. of Pins:2; Body Diameter:2.5mm; Box Quantity:1000; External Length / Height:7mm; Full Power Rating Temperature:70°C; Lead Diameter:0.6mm; Lead Length:26mm; Operating Temperature Max:155°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +155°C; Package / Case:Axial; Temperature Coeff. +:50ppm/°C; Temperature Coeff. -:50ppm/°C; Tolerance +:1%; Tolerance -:1%; Voltage Rating VDC:350V