Vishay SFR2500004702JA500
Fixed Resistor, Metal Film, 0.4W, 47000ohm, 250V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay SFR2500004702JA500.
Newark
Datasheet10 pages9 years ago
Datasheet10 pages10 years ago
element14 APAC
Future Electronics
Farnell
Inventory History
3 month trend:
-40.36%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
0
Authorized Distributors
6
Resistance
47 kΩ
47 kΩ
Mount
Through Hole
Case/Package
Conformal
Conformal
Tolerance
5 %
5 %
Power Rating
400 mW
400 mW
Composition
Metal Film
Metal Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 47000ohm, 200V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 47000ohm, 250V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 51000ohm, 250V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
TE ConnectivityCFR50J47K
Fixed Resistor, Carbon Film, 0.5W, 47000ohm, 350V, 5% +/-Tol, 1200ppm/Cel, Through Hole Mount
TE ConnectivityCFR50J51K
Fixed Resistor, Thin Film, 0.5W, 51000ohm, 350V, 5% +/-Tol, -1200, 0ppm/Cel, Through Hole Mount
TE ConnectivityCFR16J47K
Axial FIXED RESISTOR CFR16Neohm 0.073Diax0.138L 1.85mmx3.50mm 0.25W 1/4W 47kOhm 0/ -450ppm/C
Descriptions
Descriptions of Vishay SFR2500004702JA500 provided by its distributors.
Res Metal Film 47K Ohm 5% 2/5W ±100ppm/°C Conformal AXL Thru-Hole Ammo Pack
Avnet Japan
Axial FIXED RESISTOR SFR25 0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm 0.4W 47kOhm ±100ppm/C
VISHAY SFR2500004702JA500 Through Hole Resistor, 47 kohm, 250 V, Axial Leaded, 400 mW,5%, SFR125 Series
Metal Film Resistors - Through Hole 0.4watt 47Kohms 5%
RESISTOR, 0.4W 5% 47K; Resistance:47kohm; Resistance Tolerance:± 5%; Power Rating:400mW; Voltage Rating:250V; Series:SFR25; Temperature Coefficient:± 250ppm/°C; Resistor Element Material:Metal Film; No. of Pins:2; Body Diameter:2.5mm; External Length / Height:7mm; Full Power Rating Temperature:70°C; Lead Diameter:0.6mm; Lead Length:26mm; Operating Temperature Max:155°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +155°C; Package / Case:Axial; Temperature Coeff. +:250ppm/°C; Temperature Coeff. -:250ppm/°C; Tolerance +:5%; Tolerance -:5%; Voltage Rating VDC:250V