Vishay SFR16S0001503JA500
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 150000ohm, 200V, 5% +/-Tol, 250ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay SFR16S0001503JA500.
element14 APAC
Newark
Future Electronics
3 month trend:
-0.35%
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Film, 1W, 150000ohm, 350V, 5% +/-Tol, 250ppm/Cel, Through Hole Mount
Res Metal Film 150K Ohm 5% 2/5W ±100ppm/°C Conformal Axial Thru-Hole Ammo Pack
TE ConnectivityCFR50J150K
Res Carbon Film 150K Ohm 5% 1/2W -1200ppm/°C to 0ppm/°C Conformal AXL Thru-Hole Ammo Pack
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 160000ohm, 250V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsCF12JT150K
Res Carbon Film 150K Ohm 5% 0.5W(1/2W) -850ppm/C to 0ppm/C Conformal Coated AXL T/R
Stackpole ElectronicsCF14JT150K
CF FIXED RESISTOR Axial Through Hole Resistor ±5% 0/ -850ppm/C 150kOhm 0.25W 1/4W
Descriptions
Descriptions of Vishay SFR16S0001503JA500 provided by its distributors.
Axial FIXED RESISTOR SFR16S 0.075Diax0.138L 1.90mmx3.50mm 0.5W 1/2W 150kOhm ±250ppm/C
Res Metal Film 150K Ohm 5% 1/2W ±250ppm/°C Conformal AXL Thru-Hole Ammo Pack
Avnet Japan
VISHAY SFR16S0001503JA500 Through Hole Resistor, 150 kohm, 200 V, Axial Leaded, 500 mW,5%, SFR16S Series
RESISTOR, 0.5W 5% 150K; Resistance:150kohm; Resistance Tolerance:± 5%; Power Rating:500mW; Voltage Rating:200V; Series:SFR16S; Temperature Coefficient:± 250ppm/°C; Resistor Element Material:Metal Film; No. of Pins:2; Body Diameter:1.7mm; External Length / Height:3.4mm; Full Power Rating Temperature:70°C; Lead Diameter:0.5mm; Lead Length:26mm; Operating Temperature Max:155°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +155°C; Package / Case:Axial; Reel Quantity:5000; Temperature Coeff. +:250ppm/°C; Temperature Coeff. -:250ppm/°C; Tolerance +:5%; Tolerance -:5%; Voltage Rating VDC:200V