Vishay SFR16S0001003JA500
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 100000ohm, 200V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay SFR16S0001003JA500.
IHS
Datasheet10 pages2 years ago
Datasheet10 pages9 years ago
element14 APAC
Future Electronics
Arrow Electronics
3 month trend:
-9.34%
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Film, 0.4W, 100000ohm, 250V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 100000ohm, 250V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsRNF18JBD100K
Fixed Resistor, Metal Film, 0.125W, 100000ohm, 200V, 5% +/-Tol, Through Hole Mount
TE ConnectivityCFR50J100K
Through Hole Carbon Film Resistor, Cfr Series, 100 Kohm, 500 Mw, - 5%, 350 V, Axial Leaded
Stackpole ElectronicsCF12JT100K
CF FIXED RESISTOR Axial Through Hole Resistor ±5% 0/ -850ppm/C 100kOhm 0.5W 1/2W
Descriptions
Descriptions of Vishay SFR16S0001003JA500 provided by its distributors.
SFR16S FIXED RESISTOR Axial Through Hole Resistor ±5% ±100ppm/C 100kOhm 0.5W 1/2W
Res Metal Film 100K Ohm 5% 1/2W ±100ppm/°C Conformal AXL Thru-Hole Ammo Pack
VISHAY SFR16S0001003JA500 Through Hole Resistor, 100 kohm, 200 V, Axial Leaded, 500 mW,5%, SFR16S Series
RESISTOR, 0.5W 5% 100K; Resistance:100kohm; Resistance Tolerance:± 5%; Power Rating:500mW; Voltage Rating:200V; Series:SFR16S; Temperature Coefficient:± 100ppm/°C; Resistor Element Material:Metal Film; No. of Pins:2; Body Diameter:1.7mm; External Length / Height:3.4mm; Full Power Rating Temperature:70°C; Lead Diameter:0.5mm; Lead Length:26mm; Operating Temperature Max:155°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +155°C; Package / Case:Axial; Reel Quantity:5000; Temperature Coeff. +:100ppm/°C; Temperature Coeff. -:100ppm/°C; Tolerance +:5%; Tolerance -:5%; Voltage Rating VDC:200V