Vishay SFR16S0001001JR500
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 1000ohm, 200V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay SFR16S0001001JR500.
IHS
Datasheet10 pages2 years ago
Farnell
element14 APAC
Newark
Inventory History
3 month trend:
-10.26%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
52,015
Authorized Distributors
3
Resistance
1 kΩ
1 kΩ
1 kΩ
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Axial
Conformal
Conformal
Tolerance
5 %
5 %
5 %
Power Rating
500 mW
500 mW
500 mW
Composition
Metal Film
Metal Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginIndia, South Korea
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.90
Introduction Date2006-09-20
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2025-01-28
LTD Date2025-02-04
Related Parts
Yageo GroupCFR-50JB-52-1K
Res Carbon Film 1K Ohm 5% 0.5W(1/2W) -350ppm/C to 500ppm/C Conformal Coated AXL Bulk
Fixed Resistor, Carbon Film, 0.5W, 1000ohm, 350V, 5% +/-Tol, Through Hole Mount
Yageo GroupFMP100JR-52-1K
Ultra Miniature Style Metal Film Resistor 1kOhm 1W 5% Axial T/R
Fixed Resistor, Carbon Film, 0.25W, 1000ohm, 250V, 5% +/-Tol, -450ppm/Cel, Through Hole Mount
Yageo GroupCFR-25JB-52-1K
Res Carbon Film 1K Ohm 5% 0.25W(1/4W) -350ppm/C to 500ppm/C Conformal Coated AXL Bulk
Stackpole ElectronicsCF18JA1K00
Res Carbon Film 1K Ohm 5% 0.125W(1/8W) -400ppm/C to 0ppm/C Conformal Coated AXL Ammo
Descriptions
Descriptions of Vishay SFR16S0001001JR500 provided by its distributors.
Axial FIXED RESISTOR SFR16S 0.075Diax0.138L 1.90mmx3.50mm 0.5W 1/2W 1kOhm ±100ppm/C
Res Metal Film 1K Ohm 5% 0.5W(1/2W) ±100ppm/C Conformal Coated AXL T/R
VISHAY SFR16S0001001JR500 METAL FILM RESISTOR, 1KOHM, 500mW, 5%
RESISTOR, METAL FILM, 1KOHM, 500mW, 5%;; RESISTOR, METAL FILM, 1KOHM, 500mW, 5%; Resistance:1kohm; Power Rating:500mW; Resistance Tolerance:± 5%; Resistor Element Type:Metal Film; Temperature Coefficient:± 100ppm/K; Voltage Rating:200V; No. of Pins:2