Vishay RNC50H6652FSB14
Fixed Resistor, Metal Film, 0.1W, 66500ohm, 200V, 1% +/-Tol, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay RNC50H6652FSB14.
IHS
Datasheet4 pages4 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
New Yorker Electronics
Inventory History
3 month trend:
-25.97%
CAD Models
Download Vishay RNC50H6652FSB14 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1,781
Authorized Distributors
6
Resistance
66.5 kΩ
66.5 kΩ
66.5 kΩ
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Conformal
Conformal
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
50 mW
50 mW
50 mW
Composition
Metal Film
Metal Film
Temperature Coefficient
50 ppm/°C
50 ppm/°C
50 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginUSA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.90
Introduction Date2008-11-27
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Film, 0.1W, 66500ohm, 200V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
MRS25 FIXED RESISTOR Axial Through Hole Resistor ±1% ±50ppm/C 66.5kOhm 0.6W
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 66500ohm, 250V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
TE ConnectivityLR1F68K
Fixed Resistor, Thin Film, 0.6W, 68000ohm, 350V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.1W, 68100ohm, 200V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Yageo GroupMF0207FTE52-60K4
Fixed Resistor, Metal Film, 0.6W, 60400ohm, 350V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay RNC50H6652FSB14 provided by its distributors.
Resistor,metal Film,66.5Kohms,200Wv,1+/-% Tol,-50,50Ppm-Tc,rnc50-Milstyle |Vishay RNC50H6652FSB14
ERC-50 66.5K 1% T-2 RNC50H6652FS B14
66.5K¦¸ ¡À1% 100mW ¡À50ppm/¡æ 3.81mm*1.78mm