Vishay P11S1V0FGSY00222JA
Res Cermet POT 2.2K Ohm 5% 1W 1(Elec)/1(Mech)Turns 6mm (12.5 X 18mm) Solder Lug Panel Mount Box
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay P11S1V0FGSY00222JA.
_legacy Avnet
Datasheet14 pages16 years ago
Datasheet14 pages17 years ago
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.40.80.50
Introduction Date2024-09-19
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 months ago)
Related Parts
Potentiometer, Cermet, 1W, 2200ohm, 46.9V, 20% +/-Tol, 150ppm/Cel, 1 Turn(s)
Potentiometers 2Kohms 10% Linear Plastic black
Res Cermet POT 2K Ohm 10% 1W 1(Elec)/1(Mech)Turn 6mm (21.89 X 12.5 X 18.25mm) Solder Lug Panel Mount
TT ElectronicsP160KNP-0EC15B2K
Potentiometer, Conductive Plastic, 0.2W, 2000ohm, 20% +/-Tol, 1 Turn(s)
Panel Control - 3/4" 1-T /Tray Packaging Rohs Compliant: Yes |Bourns, Inc. 3852A-282-202AL
Precision Potentiometer 2K Ohm 5% 2W Linear Wirewound 10-Turn Panel Mount Solder Lug
Descriptions
Descriptions of Vishay P11S1V0FGSY00222JA provided by its distributors.
Potentiometer, Cermet, 1W, 2200ohm, 46.9V, 5% +/-Tol, 1 Turn(s)
P11S 1 V 0 FG S Y00 2K2 5% A e3
POT 2.2K OHM 1W CERMET LINEAR
2.2K OHM 5% 12.5MM SINGLETURN