Vishay NTHS0805N02N5001JE
Thermistor NTC 5K Ohm 5% 2-Pin 0805 Surface Mount Solder Pad 3486K -4 to -3.5 T/R Automotive
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay NTHS0805N02N5001JE.
IHS
Datasheet3 pages6 years ago
element14
Future Electronics
Mouser
Newark
Inventory History
3 month trend:
-4.96%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.40.80.70
Introduction Date2013-09-15
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Thermistor NTC 4.7K Ohm 5% 2-Pin 0805 Surface Mount Solder Pad 3500K -4 to -3.5 T/R Automotive
Thermistor NTC 4.7K Ohm 5% 2-Pin 0805 Surface Mount Solder Pad 3545K Plastic T/R
Thermistor NTC 4.7K Ohm 5% 2-Pin 0805 Surface Mount Solder Pad 3650K >= -3.5 T/R
Thermistor NTC 4.7K Ohm 1% 2-Pin 0805 Surface Mount Solder Pad 3500K -4 to -3.5 T/R Automotive
Thermistor NTC 4.7K Ohm 5% 2-Pin 0805 Surface Mount Solder Pad 3635K >= -3.5 Blister T/R
THERM NTC 4.7KOHM 3500K 0805 / NTC Thermistor 4.7k 0805 (2012 Metric)
Descriptions
Descriptions of Vishay NTHS0805N02N5001JE provided by its distributors.
NTHS Series 5 KOhms 5 % SMD NTC Thermistor
THERMISTOR NTC 5KOHM 3181K 0805
NTC Thermistor, 5000ohm, Surface Mount
3% 0805 , 2.01mm*1.25mm*1.45mm
NTC THERMISTOR, 5K, 0805; Zero Power Res; NTC THERMISTOR, 5K, 0805; Zero Power Resistance at 25°C: 5kohm; Product Range: NTHS Series; Thermistor Mounting: SMD; Beta Value (K): 3477K; Thermistor Case Style: 0805 ^2012 Metric];
NTC Thermistor; Series:NTHS; Thermistor Type:NTC; Resistance:5kohm; Thermistor Tolerance:± 5%; Beta:3477K; Beta Lower Temperature:25°C; Beta Upper Temperature:75°C; Package/Case:0805; Mounting Type:PCB Surface Mount; R/T Curve:2 ;RoHS Compliant: Yes