Vishay MCU0805MD1001DP500
Fixed Resistor, Thin Film, 0.14W, 1000ohm, 150V, 0.5% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay MCU0805MD1001DP500.
IHS
Datasheet13 pages3 years ago
Upverter
Arrow.cn
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-16.03%
CAD Models
Download Vishay MCU0805MD1001DP500 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
Ultra Librarian
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
51,649
Authorized Distributors
6
Resistance
1 kΩ
1 kΩ
Case/Package
Tolerance
0.5 %
0.5 %
Power Rating
140 mW
125 mW
Composition
Thin Film
Thin Film
Temperature Coefficient
25 ppm/°C
25 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginGermany, Israel
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2010-01-26
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERA6AED102V
125mW Thin Film Resistor 100V ±0.5% ±25ppm/℃ 1kΩ 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRT0805DRD071KL
125mW Thin Film Resistor 150V ±0.5% ±25ppm/℃ 1kΩ 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupAT0805DRD071KL
Fixed Resistor, Thin Film, 0.125W, 1000ohm, 150V, 0.5% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
PanasonicERA-6AED9310V
Res Thin Film 0805 931 Ohm 0.5% 0.125W(1/8W) ±25ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERA-6AED112V
Res Thin Film 0805 1.1K Ohm 0.5% 0.125W(1/8W) ±25ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Descriptions
Descriptions of Vishay MCU0805MD1001DP500 provided by its distributors.
Res Thin Film 0805 1K Ohm 0.5% 0.125W(1/8W) ±25ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD Automotive Medical T/R
MCU Series 0805 0.2 W 1 kOhm ±0.5 % ±25 ppm/K Precision Flat Chip Resistor
RES, 1K, 0.26W, 150V, THIN FILM, 0805 ROHS COMPLIANT: YES