Vishay MCU08050D1001DP500
MCU Series Professional Thin Film Chip Resistor 0805 1K Ohm 0.5% Tolerance 0.2W ±25 ppm/K Surface Mount 2-Pin SMD...
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay MCU08050D1001DP500.
IHS
Datasheet12 pages3 years ago
Upverter
CAD Models
Download Vishay MCU08050D1001DP500 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
30,465
Authorized Distributors
3
Resistance
1 kΩ
1 kΩ
Case/Package
0805
Tolerance
0.5 %
0.5 %
Power Rating
125 mW
140 mW
Composition
Thin Film
Thin Film
Temperature Coefficient
25 ppm/°C
25 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginGermany, Israel
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2007-08-28
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay MCU08050D1001DP500 provided by its distributors.
MCU Series Professional Thin Film Chip Resistor 0805 1K Ohm 0.5% Tolerance 0.2W ±25 ppm/K Surface Mount 2-Pin SMD Paper Tape
Fixed Resistor, Thin Film, 0.125W, 1000ohm, 150V, 0.5% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
RES SMD 1K OHM 0.5% 1/5W 0805
0805 (2012Metric) FIXED RESISTOR MCU - Professional 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm 0.2W 1/5W 1kOhm ±25ppm/C
MCU 0805-25 0.5% P5 1K0