Vishay MCA12060D1022BP100
Fixed Resistor, Thin Film, 0.25W, 10200ohm, 200V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay MCA12060D1022BP100.
IHS
Datasheet11 pages4 years ago
Upverter
CAD Models
Download Vishay MCA12060D1022BP100 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
3
Resistance
10.2 kΩ
10.2 kΩ
Case/Package
1206
Tolerance
0.1 %
0.1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
Composition
Thin Film
Thin Film
Temperature Coefficient
25 ppm/°C
25 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Related Parts
PanasonicERA8AEB1022V
Res Thin Film 1206 10.2K Ohm 0.1% 0.25W(1/4W) ±25ppm/C Pad SMD Automotive T/R
RES 10.2K OHM 0.1% 1/4W 1206
Yageo GroupRT1206BRD0710K2L
High Precision-High Stability Chip Resistor Thin Film 1206 10.2kOhm 0.1% Paper T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay MCA12060D1022BP100 provided by its distributors.
RES SMD 10.2K OHM 0.1% 1/4W 1206
MCA 1206-25 0.1% P1 10K2