Vishay IHLP5050FDER4R7M01
Inductor High Current Shielded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz 13.5A 8.7mOhm DCR 5050 T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay IHLP5050FDER4R7M01.
IHS
Datasheet5 pages6 years ago
Datasheet5 pages13 years ago
Newark
HQonline
Future Electronics
TME
Inventory History
3 month trend:
-49.69%
CAD Models
Download Vishay IHLP5050FDER4R7M01 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
Introduction Date2004-10-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Inductor Power Shielded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz Iron 15A 0.0112Ohm DCR T/R
General Purpose Inductor, 4.7uH, 20%, 1 Element, Carbonyl Powder-Core, SMD, 5349
Wurth Elektronik7443551470
WE-HCI SMD Flat Wire High Current Inductor | FIXED IND 4.7UH 13A 7 MOHM SMD
Wurth Elektronik7443310470
Power Inductor, 4.7Uh, Shielded, 11.5A Rohs Compliant: Yes |Würth Elektronik 7443310470
FIXED IND 4.8UH 11A 10.5MOHM SMD / 4.8 µH Shielded Wirewound Inductor 11 A 10.5mOhm Nonstandard
Descriptions
Descriptions of Vishay IHLP5050FDER4R7M01 provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 4.7uH, 20%, 1 Element, Composite-Core, SMD, 5050
Fixed Inductor Nonstandard 4.7µH ±20% 13.5A 8.7mΩ - -
Inductor, Shielded, 4.7Uh, 32A, Smd, Full Reel; Inductance:4.7Μh; Rms Current (Irms):13.5A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):32A; Product Range:Ihlp-5050Fd-01 Series; Dc Resistance Max:0.0087Ohm Rohs Compliant: Yes |Vishay IHLP5050FDER4R7M01.
INDUCTOR, 4.7UH, 30A, 20%; Inductor Type:High Current; Series:IHLP-01; Inductance:4.7µH; Tolerance, Inductance:± 20%; Resistance:9.3mohm; DC Current Max:30A; Self Resonant Frequency:5MHz; Case Style:5050FD; Tolerance, +:20%; Tolerance, -:20%; External Depth:6.5mm; External Length / Height:13.2mm; Temp, Op. Max:125°C; Temp, Op. Min:-55°C; Width, External:12.9mm