Vishay IHLP2020CZER1R5M11
Ind High Current Shielded Wirewound 1.5uH 20% 100KHz 7.5A 2020 T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay IHLP2020CZER1R5M11.
IHS
Datasheet6 pages4 years ago
JRH Electronics
element14 APAC
Farnell
TME
Inventory History
3 month trend:
-6.43%
CAD Models
Download Vishay IHLP2020CZER1R5M11 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Introduction Date2008-12-08
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
Inductor Power Shielded Wirewound 1.5uH 20% 100KHz 20Q-Factor Carbonyl Powder 9A 0.015Ohm DCR Automotive T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 1.5uH 20% 100KHz Iron 9A 0.015Ohm DCR T/R
Inductor Power Molded Wirewound 1.5uH 20% 8A 0.02Ohm DCR 2220 T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 1.5uH 20% 200KHz 9A 0.015Ohm DCR T/R
Fixed Inductors 1.5uH 15mOhms 7.3A 6.6x7.0mm AEC-Q200
Descriptions
Descriptions of Vishay IHLP2020CZER1R5M11 provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 1.5uH, 20%, 1 Element, Composite-Core, SMD, 2020
INDUCTOR, 1.5UH, 7A, 20%; Inductance:1.5µH; Inductance Tolerance:± 20%; DC Resistance Max:0.0185ohm; DC Current Rating:7.5A; Inductor Case Style:2020CZ; No. of Pins:2; Core Material:Iron Powder; Core Material:Powdered Iron; DC Current Max:7.5A; External Depth:5.18mm; External Length / Height:3mm; External Width:5.49mm; Inductor Type:High Current; Operating Temperature Max:125°C; Operating Temperature Min:-55°C; Package / Case:SMD; Resistance:17.1mohm; Saturation Current Ic:7A