Vishay IHLP2020CZER1R0MA1
General Purpose Inductor, 1uH, 20%, 1 Element, Composite-Core, SMD, 2020
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay IHLP2020CZER1R0MA1.
3 month trend:
-31.07%
CAD Models
Download Vishay IHLP2020CZER1R0MA1 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
Symbol
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Inductance
1 µH
1 µH
Tolerance
20 %
20 %
Current Rating
9.2 A
Shielding
Shielded
Shielded
DC Resistance (DCR)
13.7 mΩ
13.7 mΩ
Q Factor
Test Frequency
100 kHz
100 kHz
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2011-06-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay IHLP2020CZER1R0MA1 provided by its distributors.
Power Choke Shielded Wirewound 1uH 20% 100KHz Powdered Iron 9.2A 0.0137Ohm DCR 2020 Automotive T/R
FIXED IND 1UH 9.2A 13.7 MOHM SMD
100KHz 59MHz 12A 1¦ÌH 13.7m¦¸ ¡À20% 2020 5.74mm*5.18mm*5.43mm