Vishay IHLP2020CZER1R0M01
Inductor High Current Shielded Wirewound 1uH 20% 100KHz 9.2A 13.7mOhm DCR 2020 T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay IHLP2020CZER1R0M01.
IHS
Datasheet6 pages8 years ago
JRH Electronics
Farnell
Newark
HQonline
Inventory History
3 month trend:
-98.63%
CAD Models
Download Vishay IHLP2020CZER1R0M01 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Inductance
1 µH
1 µH
Tolerance
20 %
20 %
Current Rating
9.2 A
Shielding
Shielded
Shielded
DC Resistance (DCR)
13.7 mΩ
13.7 mΩ
Q Factor
Test Frequency
100 kHz
100 kHz
Introduction Date2009-06-14
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
Inductor Power Shielded Wirewound 1uH 20% 100KHz Iron 11A 0.01Ohm DCR T/R
Ind Power Shielded Wirewound 1uH 20% 100KHz Carbonyl Powder 11A T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 1uH 20% 100KHz Metal 10.1A 0.0115Ohm DCR T/R
Ind Power Shielded Wirewound 1uH 20% 100KHz Iron 11A T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 1uH 20% 100KHz Metal 6.8A 0.0172Ohm DCR T/R
Wurth Elektronik74438356010
Inductor Power Shielded Wirewound 1uH 20% 100KHz Metal 10.1A 0.015Ohm DCR T/R Automotive AEC-Q200
Descriptions
Descriptions of Vishay IHLP2020CZER1R0M01 provided by its distributors.
IHLP2020CZ-01 WIREWOUND SMDINDUCTOR W/ METALCORE,1 UH +/-20%WIREWOUND 9.2A IDC
General Purpose Inductor, 1uH, 20%, 1 Element, Composite-Core, SMD, 2020