Vishay CRCW2512120RFKEGHP
Res Thick Film 2512 120 Ohm 1% 1.5W ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay CRCW2512120RFKEGHP.
X-ON
Datasheet10 pages8 years ago
Newark
Inventory History
3 month trend:
-6.93%
CAD Models
Download Vishay CRCW2512120RFKEGHP symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
Ultra Librarian
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginIsrael
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2010-03-31
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-1TNF1200U
Res Thick Film 2512 120 Ohm 1% 1W ±100ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
TE Connectivity2-2176070-7
Res Thick Film 2512 120 Ohm 1% 2W ±100ppm/°C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
TE Connectivity2-2176070-7
Yageo GroupRC2512FK-07120RL
1W Thick Film Resistors 200V ±100ppm/℃ ±1% 120Ω 2512 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupAC2512FK-07120RL
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 1W, 120ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 2512
Descriptions
Descriptions of Vishay CRCW2512120RFKEGHP provided by its distributors.
Res Thick Film 2512 120 Ohm 1% 1.5W ±100ppm/°C Molded SMD Blister T/R
Avnet Japan
2512 120 Ohms 1% High Power Thick Film Surface Mount Chip Resistor
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 1.5W, 120ohm, 500V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 2512
2512 (6432Metric) FIXED RESISTOR CRCW-HP 0.248Lx0.124W 6.30mmx3.15mm 1.5W 120Ohm ±100ppm/C
Resistance:120Ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:1.5W; Resistor Case/Package:2512 [6432 Metric]; Resistor Technology:Thick Film; Resistor Type:Pulse Proof, High Power; Product Range:Crcw-Hp E3 Series; Voltage Rating:500V Rohs Compliant: Yes |Vishay CRCW2512120RFKEGHP.