Vishay CRCW1210121KFKTA
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.5W, 121000ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1210
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay CRCW1210121KFKTA.
IHS
Datasheet10 pages3 years ago
Datasheet8 pages15 years ago
Newark
CAD Models
Download Vishay CRCW1210121KFKTA symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Stock
9,268
Authorized Distributors
3
Resistance
121 kΩ
121 kΩ
121 kΩ
Case/Package
1210
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
500 mW
500 mW
500 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginIsrael
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-09-28
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
PanasonicERJ-14NF1213U
Res Thick Film 1210 121K Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±100ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
Res Thick Film 1210 121K Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ14NF1203U
Res Thick Film 1210 120K Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-P14F1273U
Res Thick Film 1210 127K Ohm 1% 0.5W ±100ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
Yageo GroupRC1210FR-07110KL
500mW Thick Film Resistors 200V ±100ppm/℃ ±1% 110kΩ 1210 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Res Thick Film 1210 120K Ohm 1% 0.33W(1/3W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Descriptions
Descriptions of Vishay CRCW1210121KFKTA provided by its distributors.
RES THICK FILM 121K OHM 1/2W +/-1% 1210 SMD
CRCW1210 121K 1% 100 RT1
Thick Film Chip Resistor; Power Rating:330mW; Resistance:121kohm; Resistance Tolerance:± 1%; Series:CRCW; Operating Temperature Range:-55°C to +125°C; Resistor Element Material:Thick Film; Temperature Coefficient:± 100ppm ;RoHS Compliant: No